برای مایعات و به‌ویژه روغن‌ها یک خصیصه مهم به‌نام نقطه ریزش یا Pure Point  وجود دارد که جاری شدن و یا با اصطلاح روان شدن مایعاتی مانند روغن، گازوئیل و… به آن وابستگی مستقیم دارد. ما در دنیای روغن این مطلب را به نقطه ریزش یاPure Point  چیست اختصاص دادیم. زیرا آگاهی و اطلاع از نقطه ریزش یاPure Point  برای مصرف کننده از اهمیت بالایی برخوردار است. مثلا اگر گازوئیل در فصل سرد نقطه ریزشش به حد کافی پایین نباشد، روانی خود را از دست داده و در سیستم سوخت رسانی مشکل ایجاد خواهد کرد. به‌همین منظور با ما همراه باشید تا با نقطه ریزش سیالات و به‌ویژه روغن بیشتر آشنا شویم.

بیشتر بخوانید : روغن مخصوص موتور دوزمانه

نقطه ریزش یا Pure Point  چیست؟

برای پالایشگاه‌ها و کارخانه‌های نفتی اطلاع و آگاهی از نقطه ریزش یاPure Point  بسیار مهم می‌باشد، زیرا جاری شدن این سیالات به این نقطه وابسته است. در ابتدا نیاز است که بدانیم نقطه ریزش یاPure Point  چیست و سپس نکاتی در مورد این نقطه ریزش را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

حداقل دما یا پایین‌ترین دمایی که یک مایع نفتی و یا روغن در شرایط معین، می‌تواند جاری و روان گردد، نقطه ریزش یاPure Point  نام دارد. بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که نقطه ریزش یک روغن یک خاصیت مهم آن روغن محسوب می‌شود و دمایی را نشان می‌دهد که روغن ویژگی جریان خود را از دست می‌دهد و روان و جاری می‌شود. یعنی پایین ترین نقطه‌ای که روغن بیش از حد لزج و چسبناک شده و مانع روشن شدن موتور می‌شود.

بیشتر بخوانید : API و SAE چیست؟

اندازه گیری نقطه ریزش یاPure Point

در مطلب نقطه ریزش یاPure Point  چیست، قرار است شما را علاوه بر اینکه نقطه ریزش چیست، با نکاتی دیگر در مورد نقطه ریزش هم آشنا کنیم که بسیار جالب و آموزنده هستند، یکی از این نکات اندازه گیری نقطه ریزش است. برای اطلاع از این اندازه گیری با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید : گریس پایه بنتون

روش‌های جالبی وجود دارد که می‌توان نقطه ریزش یاPure Point  یک محصول روغنی را اندازه گیری کرد. برای این کار در ابتدا باید شرایط کاهش دما را برای محصول روغنی فراهم کنیم که با قرار دادن آن در یک ظرف سرد کننده این کار ممکن است. این کاهش دما سبب ایجاد کریستال‌های پارافین جامد خواهد شد. در مرحله بعدی باید حرکت مایع روغنی را دقیق بررسی کنیم و مشاهده کنیم که در چه مرحله‌ای قرار دارد. در این مرحله کمی روغنی را که در ظرف سرد کننده قرار دارد از آن خارج کرده و کج می‌کنیم تا ببینیم نحوه حرکت سطح مایع روغنی چگونه است.

اگر در این مرحله و بعد از کج کردن ظرف آزمایشگاهی، سطح روی این مایع روغنی روان و جاری نشد، ظرف را به مدت 5 ثانیه به‌صورت افقی نگه داشته و اگر مشاهده نمودیم که باز هم مایع جاری نمی‌شود، به دمای آن سه درجه اضافه می‌کنیم. نتیجه‌ای که به‌دست می‌آید همان نقطه ریزش یاPure Point  مایع است. در صورتی که این مایع در نقطه ریزش روان و جاری نشد، می‌تواند به‌علت سابقه دمایی نمونه یا تاثیرات حاصل از ویسکوزیته مایع باشد. بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که برای بررسی دقیق و کامل ویژگی‌های یک مایع نفتی نباید فقط به نقطه ریزش یاPure Point  آن مایع توجه کنیم.

بیشتر بخوانید : گریس

روش‌های دیگر اندازه گیری نقطه ریزش یاPure Point  

در مطلب نقطه ریزش یاPure Point  چیست روش اندازه گیری این نقطه را برای شما شرح دادیم و بیان کردیم که چگونه می‌توانیم به نقطه ریزش یک مایع روغنی برسیم. در ادامه قرار است روش‌های دیگری را برای اندازه گیری نقطه ریزش یاPure Point  با شما در میان بگذاریم.

روش‌های دیگری نیز برای تست کردن نمونه و یافتن نقطه ریزش یاPure Point  وجود دارد. یکی از این روش‌ها تست قابلیت پلمپ شدن نمونه روغنی است که در اختیار دارید و راه دیگر تست سیالیت نمونه مد نظر است. شما به کمک نتایجی که از این دو تست به‌دست می‌آورید، می‌توانید به نقطه ریزش یاPure Point  نمونه تستی خود برسید.

در صورت ابهام در مورد اینکه نقطه ریزش یاPure Point  چیست، می‌توانید با ما در دنیای روغن در تماس باشید و از مشاوره کارشناسان ما استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید : گریس گرافیت

بررسی نکات مهم مربوط به نقطه ریزش

حال که نقطه ریزش یاPure Point  چیست را بررسی کردیم و با این نقطه به‌خوبی آشنا شدیم، بهتر است با نکات مهمی در مورد نقطه ریزش نیز آشنا شویم تا انتخاب درستی داشته باشیم. این نکات عبارتند از:

  1. لزج و چسبناک شدن روغن در نقطه ریزش آن به ما کمک می‌کند تا دریابیم که روغن در چه دمایی دچار این حالت لزجی و چسبناکی خواهد شد.
  2. یکی از فاکتورهای مهم در هر ماده روغنی و نفتی نقطه ریزش یاPure Point آن ماده است که نشان می‌دهد ماده روغنی و نفتی در چه دمایی روان و جاری می‌گردد.
  3. درست است که نقطه ریزش یاPure Point یکی از فاکتورهای مهم هر ماده روغنی و یا نفتی است؛ اما در تهیه این مواد فقط به نقطه ریزش دقت نکنید و ملاک شما تنها نقطه ریزش محصول نباشد.
  4. بین نقطه ریزش یاPure Point روغن و دمای سرد یک ارتباط مستقیم وجود دارد و وقتی در مورد نقطه ریزش صحبت می‌کنیم همه چیز مربوط به کمترین دمای روغن می‌باشد.

بیشتر بخوانید : گریس پایه کلسیم

 سخن پایانی در مورد نقطه ریزش یاPure Point  چیست

برای انتخاب و خرید یک ماده روان کننده، ماده روغنی و ماده نفتی آگاهی کامل از ویژگی‌ها و مشخصات محصول به شما کمک شایانی خواهد نمود. اگر نسبت به نقطه ریزش، نقطه ابری، نقطه جوش و سایر ویژگی‌های کلیدی یک محصول روان کننده بیشتر آشنا باشید، بهتر می‌توانید به کیفیت آن پی ببرید و انتخاب برای شما راحت‌تر خواهد شد.

پیشنهاد ما به شما این است که این محصولات را از مراکز معتبری مانند دنیای روغن تهیه نمایید تا بتوانید به اطلاعات درست و دقیقی از این محصولات از طریق ما دست یابید و متناسب با نیاز خود خرید انجام دهید.

در این مطلب شما را با نقطه ریزش یاPure Point  چیست بیشتر آشنا کردیم تا شما با توجه به کسب این اطلاعات انتخاب و خرید راحتی داشته باشید. اگر در این زمینه نیاز به راهنمایی بیشتری دارید ما در دنیای روغن در خدمت شما هستیم. با ما در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید : روغن هیدرولیک

محصولات دنیای روغن مشاهده همه