روغن صنعتی

روغن صنعتی نقش بسیار مهمی در صنعت دارد  و برای بهبود عملکرد ماشین آلات و ابزارهای صنعتی و محافظت از آن‌ها در مقابل آسیب در حین کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول پر مصرف انواع گوناگونی دارد و طبقه بندی آن طبق منشاء و ترکیبش می‌باشد.

مهندسین متخصص در روانکاری انواع ابزارآلات، انتخاب گسترده‌ای جهت استفاده از روغن‌های صنعتی دارند که در طیف وسیعی از مصارف صنعتی، از جمله کاربری‌هایی با عمر طولانی، کاربرد در دمای بالا و پایین، استفاده در صورت تماس تصادفی با مواد غذایی،  مصارف خارج از منزل در مکان‌های دریایی و دیگر مناطقی که نگرانی‌هایی زیست محیطی دارند و مستلزم استفاده از نوعی روان کننده با سمیت بسیار کم هستند، قرار دارد. در ادامه این مطلب سعی داریم به برخی از ویژگی‌های این محصول بپردازیم.

روغن صنعتی

روغن صنعتی چیست ؟

روغن های صنعتی شامل طیف وسیعی از روغن ها می باشند که مصارف گوناگونی در صنعت دارند . منشا ساخت روغن های صنعتی به دو بخش تقسیم می شود : بخش اول روغن های صنعتی که دارای پایه نفتی هستند (مینرال) , بخش دوم روغن های صنعتی بدون پایه نفتی (سنتتیک) 

روغن های صنعتی از نظر کاربردی که دارند به روغن های انتقال قدرت , روغن های هیدرولیک , روغن های برشکاری , روغن های دنده و  ……. تقسیم می شوند که در ادامه به توضیحاتی درباره آنها می پردازیم .

بیشتر بخوانید : گریس گرافیت

تاریخچه روغن صنعتی ؟

روغن مورد نیاز برای مصارف مختلف مانند روانکاری چرخ گاری و ارابه ها تا قبل از سال 1856 میلادی از منابع روغن های حیوانی مثل روغن نهنگ , گاو , خوک و …. و منابع گیاهی بدست می امد و اسمی به نام روغن صنعتی وجود نداشت

این روغن ها معمولا به دلیل مقاومت پایین , تجزیه سریع و فاسد شدن و موارد استفاده محدود از کیفیت خوبی برخوردار نبودند و با رشد و پیشرفت صنعت نیاز به مواد جدید بیشتر احساس میشد تا قادر باشد اصطکاک بین سطوح را کاهش دهد .

پس از استخراج نفت و پیشرفت سریع صنعت نفت در سال 1883 میلادی و بهبود فرایند های تقطیر و تصویه نفت خام , روغن هایی بر پایه نفت تولید شده و جایگزین روغن های چرب گردید و امکان استفاده کردن از روغن های صنعتی در فرایند های مختلف فراهم شد

روغن های نفتی با توجه به کاربرد و ویژگی هایی که داشتند خیلی سریع جایگزین روغن های حیوانی شدند و استفاده از روغن های حیوانی پس از مدتی منسوخ شد.

روغن صنعتی

روغن صنعتی و مصارف آن

انواع روغن‌های صنعتی طیف وسعیی از محصولات هستند که مصارف صنعتی گوناگونی دارند. اگر بخواهیم این محصولات روغنی صنعتی را با توجه به کاربری هر یک تقسیم کنیم، می‌توانیم، آن‌ها را در جایگاه روغن‌های خنک کننده، روغن مخصوص انتقال قدرت، روغن فرآیندی و روانکار جداسازی کنیم.

منشا ساخت انواع روغـن‌ها با کاربرد صنعتی به دو زیر شاخه تقسیم می شوند که دسته اول آن‌ها را روغن صنعتی با پایه نفتی و  دسته دوم را محصول روغنی غیر نفتی یا مصنوعی تشکیل می‌دهد. به محصولات بر پایه ی نفت روغن مینرال و به روغن‌های غیر نفتی، سنتیک می‌گویند.

انواع روغن‌های صنعتی

محصولات صنعتی طبق دمای کارکرد و نوع ویسکوزیته‌ای که دارند، به ایزو گریدهای گوناگونی تقسیم می شوند که به شرح ذیر می‌باشد.

۱۰، ۱۵، ۲۲، ۳۲، ۴۶، ۶۸، ۱۰۰، ۱۵۰، ۲۰۰، ۳۲۰، ۴۶۰، ۶۸۰، ۱۰۰۰

طبق ایزو گرید ذکر شده هر چه عدد مورد نظر بیشتر باشد، گرانروی (ویسکوزیته) روغن بیشتر خواهد شد.

انواع روغن معدنی

روغن‌های معدنی جزو روان کننده‌هایی محسوب می‌شوند که از فرآورده‌های نفتی حاصل شده‌اند. با توجه به ترکیبات این روغن، همه محصولات معدنی آن هیدروکربن‌ها یا ترکیبات آلی می‌باشند که از هیدروژن و کربن ساخته شده‌اند. وقتی که نفت از چاه نفت استخراج شود، فرآیندهای گوناگون تجزیه را طی می‌نماید و در طی این روند، انواع روغن‌ها و سوخت‌هایی با خاصیت گوناگون مثل ویسکوزیته به دست می‌آیند. محصولات با ویسکوزیته و خواص روان کنندگی بالا با کارکرد روان کننده یا روغن مورد استفاده قرار می‌گیرند و ذکر این نکته قابل اهمیت است که  انواع روغن های معدنی به تغییرات دما حساسیت زیادی دارند و عموماً دارای VI تا ۱۲۰هستند. نقطه ریزش این محصولات روغنی معدنی در محدوده 6- تا 60- درجه سانتیگراد بوده و بیشتر روغن‌های معدنی صنعتی دارای یک – می‌باشند، علاوه بر این مسئله نیز روغن های معدنی به آسانی می سوزند، به این معنا که نقطه اشتعال کمی دارند.

روغن های صنعتی با پایه نفتی

روغن های صنعتی بر پایه نفتی با توجه به کاربرد گسترده ای که دارند در ماشین آلات داخل منزل و ماشین آلات صنعتی استفاده می شوند. روغن های صنعتی معمولا در کوره های تقطیر نفت خام بدست می آیند و با گرفتن عناصر مضر مانند گوگرد و فسفر و اضافه کردن افزودنی ها خواص آن را بهبود می بخشند. افزودنی های روغن موادی هستند که مقاومت روغن را در دمای بالا حفظ می کنند و به پایداری ویسکوزیته کمک می کنند که در نهایت باعث می شود روغن های صنعتی بر پایه نفتی خواص فیزیکی و شیمیایی خود را در شرایط مختلف حفظ کنند.

روغن صنعتی

در ادامه مقاله قصد داریم شما رو با انواع روغن های صنعتی و کاربردشان  آشنا کنیم.

کاربرد روغن های صنعتی

روغن های صنعتی همانطور که در بخش قبلی گفته شد با توجه به ویژگی هایی که دارند دارای طیف وسیعی از کاربرد در صنعت های مختلف هستند . روغن های صنعتی با توجه به کاربردشان در صنایع مختلف سبک و سنگین با یک غلظت مشخص ویسکوزینه مورد استفاده قرار می گیرند.

1) روغن صنعتی هیدرولیک

روغن های هیدرولیک معمولا در سیستم های هیدرولیک مورد استفاده قرار میگیرند و همه آنها باید دارای درجه خلوص بالا و ثابت اکسیداسیون باشند.روغن های هیدرولیک برای استفاده در هیدروموتور ها , پمپ های هیدرولیک و سایر تجهیزات هیدرولیک استفاده می شود.

روغن های هیدرولیک معمولا باید دارای گرانروی مشخصی باشند , اگر میزان گرانروی زیاد باشد موتور برای به حرکت در اوردن سیال باید فشار زیادی متحمل شود و اگر میزان گرانروی پایین باشد نمی تواند قدرت را انتقال دهد و باعث نشتی در سیستم های هیدرولیک می شود.

 

روغن های هیدرولیک شرکت مارال

روغن هیدرولیک

2) روغن صنعتی انتقال حرارت

از روغن های حرارت بطور کلی به منظور جلوگیری از گرم شدن بیش از حد درون یک سیستم یا یک دستگاه استفاده می شود تا گرما را به خارج از سیستم یا دستگاه خاصی منتقل کند . معمولا از روغن های حرارت در جهت گرم کردن یا سرد کردن محیط های بسته استفاده می شود.

روغن حرارت شرکت مارال

بهسان حرارت

3) روغن های صنعتی دنده

یکی از روغن‌هایی که در خودرو مصرف می‌شود، روغن های دنده خوردو  یا واسکازین است. واسکازین کلمه روسی روغن دنده می‌باشد. روغن های دنده خوردو در گیربکس و دیفرانسیل خودرو استفاده می‌شوند وبا روغن موتور فرق دارند. روغن دنده دارای مواد افزودنی مخصوصی است که دنده‌ها را در مقابل فشار محافظت می‌کند. روغن دنده مخصوص دیفرانسیل چون در شرایط سخت تری کار می‌کند، باید از روغن دنده گیربکس قوی‌تر باشد. این روغن‌ها نیز مانند روغن موتور بر اساس سطح کیفیت (API) و ویسکوزیته (گرانروی SAE) طبقه‌بندی می‌شوند. به هنگام سخت جا رفتن یا به‌طورکلی جا نرفتن دنده خودرو اولین موردی که باید بررسی شود. کمبود واسکازین جعبه‌دنده یا مناسب نبودن کیفیت و غلظت واسکازین است که می‌تواند نتیجه تعویض دیرهنگام این مایع رخ داده باشد.

روغن های دنده شرکت مارال

4) روغن صنعتی برشکاری

روغن های برشکاری از جمله روغن هایی هستند که برای تراشکاری , فرزکاری , چرخ دنده تراشی و …. استفاده میشود. وظیفه روغن های برشکاری دور کردن براده از سطح قطعه کار و خنک کردن ابزار براده برداری است .

روغن تراشکاری

در این بخش از مقاله قصد داریم شما رو با روغن صنعتی مارال (تولید کننده انواع روغن های صنعتی و گریس آشنا کنیم)

روغن صنعتی مارال

شرکت تولیدی صنعتی تهران مارال در سال 1366 در جنوب غربی تهران , جهت تولید انواع گریس ها ,روان کننده ها , روغن دنده , مکمل روغن روغن ماشین کاری , روغن موتور و … تأسیس گردیده است . این واحد صنعتی از زمان شروع به کار تاکنون همواره تلاش نموده تا کیفیت محصولات تولیدی خود را ارتقاء داده و با رعایت روش های استاندارد تولید و کنترل کیفیت ضمن تولید و پس از آن , بهترین محصول را به بازار عرضه نماید . این شرکت در ضمن توانسته جهت تولید گریس ها و روغن موتورهای صنعتی مهر استاندارد ملی ایران را دریافت نماید . همچنین انواع روغن دنده , مکمل روغن تولیدی این شرکت مطابق استاندارد های داخلی (استاندارد ملی ایران) و استانداردهای بین المللی نظیر API , SAE و … تولید و عرضه می گردد . شرکت تهران مارال انواع محصولات تولیدی خود را با کیفیت بالا عرضه می نماید.

شماره تماس جهت تهیه روغن صنعتی

فروش حضوری : وردآورد، خیابان ۴۵ متری، نبش کوچه ۸ متری اول، پلاک ۳/۱

تلفن تماس : ۰۹۳۶۲۱۹۲۸۳۲

ساعت کاری فروشگاه  :

شنبه تا پنجشنبه ۹ الی ۱۴ می باشد.