مهم‌ترین افزودنی‌ها در روغن

روانکار‌های خودرو و روانکارهای صنعتی یکی از روانکارهای پرتنوع امروزی محسوب می‌شوند. ماشین آلات صنعتی و هر دستگاهی برای عملکرد بهتر به روانکارها نیازمند هستند و چون روغن‌های پایه خام هستند باید یکسری افزدونی به آن‌ها اضافه شود تا آماده استفاده در دستگاه‌های مختلف شوند. مهم‌ترین افزودنی‌ها در روغن موضوعی است که قرار است در این مطلب از دنیای روغن به آن بپردازیم. تا ببینیم ضرورت استفاده از این افزودنی‌ها به روغن به چه علت است. با دنیای روغن تا پایان این مطلب جالب و آموزنده همراه باشید.

بیشتر بخوانید : گریس

منظور از مواد افزودنی به روغن چیست؟

برای روانکاری بسیاری از ماشین آلات صنعتی و موتور خودروهای مدرن و… نیاز به روانکارهایی مانند انواع روغن صنعتی و روغن موتور وجود دارد. روغن پایه روغنی است که از پالایش نفت خام به‌دست می‌آید و در این حالت مناسب استفاده نیست و مواد افزودنی خاص بنا بر وظیفه‌ای که آن روغن دارد، باید به آن اضافه شود تا قابل استفاده گردد.

مواد افزودنی ترکیبات شیمایی هستند که به روغن پایه افزوده می‌شود تا این روغن‌ها مقاومت مورد نیازی که برای شرایط سنگین کارهایی نظیر بار، حرارت و فشار زیاد نیاز دارند، برآورده شود. به‌عبارتی روغن‌های صنعتی برای کارکرد بهتر به مواد افزودنی نیازمند هستند.

معرفی مهم‌ترین افزودنی‌ها در روغن

همان‌طور که عنوان شد روغن‌های صنعتی و روغن موتور به‌تنهایی قادر نیستند عملکرد مناسبی داشته باشند و برای اینکه کارایی بالایی داشته باشند، نیازمند افزودنی‌هایی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

  • مواد ضد ضربه
  • مواد حاوی آنتی اکسیدان
  • مواد پاک کننده
  • مواد ضد خوردگی و ضد زنگ
  • مواد پایین آورنده نقطه ریزش
  • مواد بهبود دهنده شاخص گرانروی
  • مواد ضد ساییدگی
  • مواد ضد کف
  • و …

بیشتر بخوانید : انواع روغن واسکازین

افزودنی‌ها نقش بسیار مهمی در عملکرد و کارایی انواع روغن دارند. مثلا با انتخاب یک روغن موتور مناسب که دارای افزودنی‌های خاص و کاربردی است، می‌توان به افزایش عمر و راندمان موتور کمک شایانی نمود.

دلایل اضافه نمودن مواد افزودنی به روغن

مهم‌ترین افزودنی‌ها در روغن به‌دلایل متعددی به آن اضافه می‌شوند که یکی از این دلایل تقویت و بهتر شدن خواص روغن و خصوصیات روانکاری روغن پایه است. گاه این افزودنی‌های به‌دلیل ایجاد یک ویژگی جدید روانکاری به روغن پایه افزوده می‌گردند.

یکی دیگر از دلایل اضافه نمودن مواد افزودنی به روغن می‌تواند برای جلوگیری از بروز برخی پدیده‌های نامطلوب باشد. این افزودن به هر دلیلی که باشد برای رسیدن به اهداف بالای روانکاری بسیار واجب و حیاتی است. این مواد افزودنی یک خاصیت مهم هم برای روانکار دارند و آن این است که موجب طول عمر بیشتر روانکار می‌شوند.

بیشتر بخوانید : مهم‌ترین وظیفه روانکارها

افزودنی‌ها در روغن

در این مطلب دریافتیم برای اینکه روغن صنعتی و روغن موتور کارایی و راندمان کاری بالایی داشته باشند، باید حتما از مواد افزودنی استفاده نمایند. سپس مهم‌ترین افزودنی‌ها در روغن را با شما به اشتراک گذاشتیم و دلایل افزودن این مواد را به روغن مطرح کردیم.

بیان شد که افزودنی‌ها ترکیبات شیمایی هستند که به روغن‌ها اضافه می‌شوند تا ویژگی‌ها و خصوصیات خاصی را در روغن ایجاد نمایند. گاهی این مواد افزودنی خواص جدیدی به روغن می‌دهند و گاهی باعث بهبود خواصی که روغن دارد، می‌شوند. بهر حال حضور مواد افزودنی در روغن ضروری است.